bilet4
alo uçak bileti

Sivas Gezilecek Yerler Piknik Alanları

Tarihi mirasları, doğa mucizeleri kaplıcaları ile ülkemizin İç Anadolu Bölgesinin doğusunda kalan Sivas Köse Dağları İncebel Dağları gibi Kuzey Doğu Anadolunun kuzey uzantısı olan dağlarla çevrildiği için piknik alanları hususunda oldukça avantajlı bir şehrimizdir. Bu kadar eşsiz bir doğa manzarası sunan şehir, gezilecek yerler açısından da oldukca zengindir. Güzel tabiati sayesinde şehrin pek çok yerlerinde piknik alanları bulunmaktadır.

Yüzölçümü 28488 km2 olan Sivas, doğasına Kızılırmak, Kelkit Çayı, Uzunyayla, Meraküm platoları da eşlik etmektedir. İlde çok sayıda göl bulunmaktadır. Tödürge Gölü, Hafik Gölü, Lota Gölü bu göllerden birkaç tanesidir.Şehrin medreseleri arasında Çifte Minareli Medrese bulunmaktadır. Bu medrese, İlhanlılar veziri Şemseddin Cüveyni tarafından inşa ettirilmiş olup, mimari açıdan büyük ilgi görmektedir. Bir diğer mederese, Buruciye Mederesi’dir. 1271 yılından Selçuklu döneminde inşa edilen medrese, Selçuklu dönemi taş oymaclığının en güzel örneklerini barındırır. Türk mimarisi örneği gösteren bir diğer medreselerden biri de Gök Medrese’dir. Selçuklular zamanına ait Ulu Camii hala kullanılmaktadır. Tarih açısından oldukca önemli bir paya sahip olan Sivas Kongre Merkezi, Cumhuriyyet tarihimizde önemli bir yerdedir.

Kaplıcaları ile bilien Sivas’ta Kangal Balıklı Kaplıcaları, sedef, deri hastalıkları bulunan insanların sık sık ziyaret ettiği yerlerden biridir. Türkiye’nin doğa mucizelerinden biri olarak bilinen Gürün Gökpınar Gölü, bugüne kadar kirlenmeden kalabilmiştir. Şuğul vadisi ,şelaleleri ile birlikte Gürün sınırlarında bulunan bir diğer doğa harikasıdır. Uzunluğu 179.60 m eni 4.5 metre olan Sivas Eğri Köprü, Selçuklu döneminden kalma tarihi kalıntılardan biridir. Köprünün 18 tane gözü bulunmaktadır. Doğa harikalari Sivas’ı aynı zamanda insanların piknik alanına da çeviriyor. Sivas Soğuk Çermik, şifa özelliği gösteren, etrafında konaklama yerlerinin de bulunduğu kaplıcalardandır. Aynı zamanda alanda çadırlar da kurulabilinmektedir. Sivas’ın piknik denince akla gelen yerlerinin başında Paşabahçe Mesire Alanı bulunmaktadır. Özellikle yazın insanlar tarafından tercih ediliyor. Bölgenin sıkca piknik yapılan bir diğer yeri de Sızır Şelalesi’dir. İmranlı ilçesinde bulunur. Koyunkaya Mesire Yeri, eşsiz doğa güzelliği ile ilgi çekmekte. Manzarasına ve tabiatına göre piknik alanı olarak tercih edilen yerlerdendir.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yolculuk yapmadan önce uçuş fırsatlarını araştırıp öyle yolculuk yaparak daha güvenli mutlu bir uçuş yapmaya hazır olanlar için ideal fiyatlarla ucuz uçak bilet avantajları sizleri bekliyor. Bilet4 olarak uygun fiyat avantajlarıyla uçak biletlerinden yararlanıp hem erken rezervasyon yaptırın hemde güvenilir bir uçuş sizleri bekliyor olsun. Uçak yolculuğu hakkında tüm detaylı bilgiler, uçak korkularınız dahil, bu korkuları yenmeye kadar bir çok yararlı uçak bilgileri sitemizde paylaşılmaktadır. Bu paylaşımlardan yararlanıp hem bilgi sahibi olup, hemde ucuz uçak biletlerinden yararlanmanız ümidiyle sitemiz hizmetinizdedir.