bilet4
alo uçak bileti

Rize Yaylaları ve Gezilecek Yerler Rehberi

Turizm açısından birçok seçeneğe kapı aralayan alternatif turizmin öncü kentleri arasında yer alan Rize yeşili ve yaylaları ile büyüleyici bir etkiyle turistlerin aklını başından aldığı için gezilecek yerler hususunda önemli bir turizm merkezi ve etkili bir turizm rehberi özelliğini taşımaktadır. Yaylaları, köprüleri, kaleleri, camileri ile gezilecek bir çok yeri olan şehir görülmesi gereken önemli bölgeler arasındadır. Doğa ve yayla tutkunu tatilciler güzel yerler görmek istediklerinde Karadeniz’in en iddialı şehri olan Rize’ye uğramaktadır. Bu gezi kişisel olabildiği gibi tur rehberi ile de yapılabilmektedir. Gelmeye karar veren herkes için uygun bir yöntem bulunarak yaylara çıkış sağlanmaktadır. Rize’de doğa içerisinde bulunan birçok köprü bulunmaktadır. Birçoğu taştan yapılmış olan bu köprülerin en bilinenleri; Köprüköy, Çağlayan Köprüsü, Mikron Köprüsü, Güneyce Köprüsü ve Şenyuva Köprüsü’dür. Rize kaleleri de vadiler arasında enfes bir görünüme sahiptir. Ciha, Zil, Yukarı ve Bozuk önemli kaleler arasında bulunmaktadır. Gezilebilecek camilere bakıldığında ise; Küçük Gülbahar Hatun Camii, Şimşirli Köyü Camii, Büyük Gülbahar Sultan Camii görülmesi gereken yerler arasındadır.

Rize denildiğinde akla gelen ilk şeylerden birisi yaylarıdır. Yemyeşil doğası ve sonsuz güzellikleri ile yayla turizminde gelişmiş olan bu kentte 10’dan fazla yayla bulunmaktadır.Ayder Yaylası günümüzde Milli Park unvanını almış özel bir doğal oluşumdur. Balı, şifalı kaplıcaları ve etkinlikleri ile ünlü olan Ayder Yaylası turizm bölgesi olarak ayrı bir öneme sahiptir. Bir diğer önemli yayla olan Anzer Yaylası, doğası ile ünlü ve turistlerin merakla keşfe çıktığı özel doğal alanlar arasında bulunmaktadır. Anzer Yaylası, yamaç paraşütü, zirve tırmanışları ve treekingsporları yapmak isteyenler için elverişli ortamlar sunmaktadır. Kavrun Yaylası bir diğer önemli yaylalar arasındadır. Yayla turizmi için önemli konumdadır ve birçok şenliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında; Ovit, Pokut, Elevit, Palovit, Gito, Kale, Samistal, Çağrankaya, Hazindak, Polakcur, Sal, Avusor Yaylaları Rize için önemli doğal alanları temsil etmektedir.

Rize evleri olarak bilinen Hemşin Evleri tarihi konak havası ile büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Ahşap ve taş mimarisi ile görülmeye değer yapılar Ayder Yaylası içerisinde bulunmaktadır. Kaçkar Dağı Milli Parkı dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Rize tarihini yakından tanımak isteyen herkesin şehirdeki müzeleri teker teker gezmesi gerekmektedir. Rize Müzesi ve Rize Atatürk Müzesi tarihi yansıtan, özel eserlerin sergilendiği müzelerdir. Doğal alanlardan Gelintülü Şelalesi de ilkbahar ve yaz aylarında tabiatın insana sunmuş olduğu benzersiz oluşumları içerisinde barındırmaktadır. Hayranlık uyandıran doğal güzelliği ile görülmeye değer yerler arasındadır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yolculuk yapmadan önce uçuş fırsatlarını araştırıp öyle yolculuk yaparak daha güvenli mutlu bir uçuş yapmaya hazır olanlar için ideal fiyatlarla ucuz uçak bilet avantajları sizleri bekliyor. Bilet4 olarak uygun fiyat avantajlarıyla uçak biletlerinden yararlanıp hem erken rezervasyon yaptırın hemde güvenilir bir uçuş sizleri bekliyor olsun. Uçak yolculuğu hakkında tüm detaylı bilgiler, uçak korkularınız dahil, bu korkuları yenmeye kadar bir çok yararlı uçak bilgileri sitemizde paylaşılmaktadır. Bu paylaşımlardan yararlanıp hem bilgi sahibi olup, hemde ucuz uçak biletlerinden yararlanmanız ümidiyle sitemiz hizmetinizdedir.