bilet4
alo uçak bileti

Kapadokya Gezilecek Yerler Bilgisi

Güzel Atlar Diyarı olarak da bilinen ve gerek doğal gerek tarihi yapıları ile ülkemiz içerisinde ön plana çıkan turistik merkezler içerisinde yer alan Kapadokya bölgesindeki gezilecek yerler ile ilgili rotalar ve mekanlar bilgisi ile ilgili birçok seçeneğin mevcut olduğu görülmektedir. Yörede birçok kilise ve şapelin bir arada bulunduğu Göreme Açık Hava Müzesi, Uçhisar ile Göreme bölgeleri arasında bulunan Güvercinlik Vadisi, Erciyes ile Ürgüp gibi bölgeleri tepeden görebilme imkanı sunan Uçhisar Kalesi ve Aziz Simeon’un hatıralarının yer aldığı Paşabağ Rahipler Vadisi ön plana çıkmaktadır. Kapadokya bölgesinde eski dönemlerde yaşayan insanların hangi şartlar altında bulunduğu ve nasıl ortamlarda hayat mücadelesi sürdürdüğünü yakından görebilme imkanı veren Kaymaklı ve Derinkuyu gibi yerin metrelerce altında yer alan şehirler bulunmaktadır. Bölgeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı konukların bahsedilen rotalar haricinde keyifli vakit geçirebileceği farklı alternatifler de mevcuttur.

Balon turizminin merkezleri arasında sayılan yörede rüzgarın etkisiyle yerden 1500 metre yükseğe kadar çıkabilme imkanı bulunmakta ve bölgenin tamamının tepeden görülmesi mümkün hale gelmektedir. Yaklaşık olarak 1 saat civarında süren balon gezisi etkinliğine katılım göstermek isteyen misafirlerden kişi başına 200 liradan başlayan ücretler talep edilmektedir. Kapadokya’ya yakın bir konumda bulunan ve günümüz itibariyle Aksaray ili sınırlarında yer alan Ihlara Vadisi noktasına uğrayarak keyifli vakit geçirebilmek mümkündür. Zengin bir yemek kültürü bulunan yörede tadılmaya değer yiyeceklerin başında çömlekte pişirilmesi ile dikkat çeken Testi Kebabı gelmektedir. Bir başka lezzet olan Çömlek Kebabı ise kuzu etine çeşitli sebze ve baharatların eklenmesiyle servis edilmektedir.

Bölge yemekler haricinde şarap çeşitleri de pek çok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Karasal iklim koşullarının etkili olduğu yöreyi keşfetmek için en uygun zaman dilimleri ise ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Kapadokya’da turizm etkisiyle konaklama sektörü gelişim göstermiş olup Ürgüp, Avanos ve Uçhisar gibi tarihi noktalarda yöreye has mimariyle inşa edilen tesisler yer aldığı gibi modern mimari ile hizmet sunan konaklama tesisleri de mevcuttur. Bölgede ön plana çıkan konaklama merkezleri arasında Valleypark Hotel, Ufuk Hotel Pansiyon ve DreamCave Hotel yer almaktadır. Kapadokya gece hayatında davul ve zurna eşliğinde folklor gösterilerinin yapıldığı Türk Gecesi etkinliği oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yolculuk yapmadan önce uçuş fırsatlarını araştırıp öyle yolculuk yaparak daha güvenli mutlu bir uçuş yapmaya hazır olanlar için ideal fiyatlarla ucuz uçak bilet avantajları sizleri bekliyor. Bilet4 olarak uygun fiyat avantajlarıyla uçak biletlerinden yararlanıp hem erken rezervasyon yaptırın hemde güvenilir bir uçuş sizleri bekliyor olsun. Uçak yolculuğu hakkında tüm detaylı bilgiler, uçak korkularınız dahil, bu korkuları yenmeye kadar bir çok yararlı uçak bilgileri sitemizde paylaşılmaktadır. Bu paylaşımlardan yararlanıp hem bilgi sahibi olup, hemde ucuz uçak biletlerinden yararlanmanız ümidiyle sitemiz hizmetinizdedir.