bilet4
alo uçak bileti

Erzurum Gezilecek Yerler Rehberi

Anadolu topraklarında köklü bir geçmişe sahip olan Erzurum tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak keşfedilecek birçok doğal güzellik ve kültürel miras barındırdığı için gezilecek yerler ve doğal güzellikler anlamında etkili bir gezi rehberi eşliğinde gezilmesi tavsiye edilmektedir. Gezilecek farklı birçok yeri olan kentte istendiği takdirde tur rehberi eşliğinde keşif yapmak mümkündür. Erzurum kendine has coğrafyasında gezilecek güzel birçok yere sahip olmasıyla da ünlüdür. Palandöken’in eteklerinde kurulu olan şehir tarihi yapılarıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Kentte bulunan; müzeler, tarihi yapılar ve örenyerleri, doğal güzellikler, Palandöken Kayak Merkezi, kaplıcalar gezilip görülmeye değer yapılar arasında yer almaktadır. Bu şehre gelindiğinde başlıca görülmesi gereken yapılar ve merkezler arsında yer alan İbrahim Paşa Camii, Erzurum Merkez’de bulunmaktadır. Şehri tarihi camisinin kare planlı mimarisi ve tek kubbesi bulunmaktadır.
Erzurum Murat Paşa Camii, II. Selim döneminde inşa edilen önemli bir diğer camiler arasında yer almaktadır. Caminin merkezi kubbesi, mukarnaslı altı sütun taşımaktadır. Rüstempaşa Bedesteni, Osmanlı mimarisinin en belirgin eserleri arasında bulunmaktadır. Taşhan olarak adlandırılan yapı Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Lalapaşa Camii, Lala Mustafa Paşa tarafından yapılmış önemli bir eser olarak günümüze kadar taşınan yapılar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yakutiye Medresesi külliyesinin bir parçası ve Mimar Sinan eseridir. Öşvank Kilisesi görkemli bir mimariye sahiptir ve Erzurum’un önemli simgeleri arasında yer almaktadır. Turistlerin uğradıkları ilk yerler arasında bulunmaktadır. Hristiyan Gürcülerin kutsal mekanı olan kilise Bagrad döneminde inşa edilmiştir. Erzurum Saat Kulesi, 1130’lu yıllarda gözeteme kulesi olarak tasarlanmıştır. Hal arasında Tepsi Minare ve Kule olarak adlandırılmaktadır. Yapımında kırmızı tuğlalar kullanılmıştır ve taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli mimari işçiliği uygulanmıştır.
Erzurum Arkeoloji Müzesi, tüm tarihi kazıların efsane eserlerini bünyesinde barındırmaktadır. Sergilenen eserlerin arasında; Urartu keramikleri, yazıtları, silahlar ve madeni paralar bulunmaktadır. Yanı sıra; heykeller, lahitler, cam şişeler de sergilenen eserler arasında yer almaktadır. Erzurum Kalesi, tarihi zenginliği yansıtan önemli yapılardandır. Üç Kümbetler, Anadolu Selçuklular zamanında inşa edilmiştir. Kimin tarafından yapıldığına dair bilgi bulunmamaktadır. Eşsiz mimarisi ile şehrin önemli yapıları arasında yer almaktadır. Yanı sıra; Palandöken Kayak Merkezi, Narman Peribacaları, Yakutiye Medresesi, Çobandede Köprüsü, Tortum Gölü, Aziziye Tabyası, Nene Hatun Milli Parkı, Çoruh Nehri, Çifte Minareli Medrese görülmesi gereken tarihi yerler arasında bulunmaktadır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yolculuk yapmadan önce uçuş fırsatlarını araştırıp öyle yolculuk yaparak daha güvenli mutlu bir uçuş yapmaya hazır olanlar için ideal fiyatlarla ucuz uçak bilet avantajları sizleri bekliyor. Bilet4 olarak uygun fiyat avantajlarıyla uçak biletlerinden yararlanıp hem erken rezervasyon yaptırın hemde güvenilir bir uçuş sizleri bekliyor olsun. Uçak yolculuğu hakkında tüm detaylı bilgiler, uçak korkularınız dahil, bu korkuları yenmeye kadar bir çok yararlı uçak bilgileri sitemizde paylaşılmaktadır. Bu paylaşımlardan yararlanıp hem bilgi sahibi olup, hemde ucuz uçak biletlerinden yararlanmanız ümidiyle sitemiz hizmetinizdedir.