bilet4
alo uçak bileti

Bebek ve çocuk yolcularına ilişkin kurallar

Yurt içi seferlerinde her havayolu şirketinin kendine özgü bebek ve çocuk yolculara ilişkin düzenleme, uçağa kabul kuralları ve yolcu hakları bulunmaktadır. Bebeğiniz veya çocuğunuzla uçak seyahati yapacaksanız bilet almadan evvel ilgili havayolu şirketinin belirlediği bu açıklamaları bilerek gerekli işlemleri yapmanız gerekmektedir. 0 – 24 aylık çocuklar bebek yolcu kabul edilmekte olup yeni doğanlar 48 saatten önce, doktor raporu olsa dahi uçağa alınmamaktadır. Bebeğinizin en az 7 günlük olması ve seyahat etmesinde bir engel olmadığına dair doktorunuzun verdiği bir rapor bulundurmanız gerekmektedir. Yetişkin yolcular, sadece 1 bebeğe refakat edebilmektedir.

İki bebeği ile seyahat edecek yetişkinlerin tek olması durumunda, yanına oturtması kaydıyla ikinci bebeğe çocuk bileti alınabilir. Bu durumda araba tipi bebek puseti getirmek mecburidir. İki yaşını doldurmamış çocuklar, havayolu tarafından belirlenen ücretle seyahat edebilir. Seyahat öncesinde, bebeğin kimlik tespitinin yapılması ve onun adına da bir bilet alınması gerekmektedir. Bebekler yalnızca anne-babasıyla veya, ebeveynlerinin yetkilendirdiği 18 yaşından büyük bir yetişkinle seyahat edebilmektedir. Tüm havayolu şirketlerinin farklı oranlarda bebek ve çocuk yolculara özel indirimleri mevcuttur. 2-6 yaş arası çocuklar için çoğu havayolu şirketi yanlarında ebeveyn bulunması zorunluluğu kılmamakla birlikte, ebeveyn tarafından çocuğa refakat edecek bir kabin memuru görevlendirilmesi gerekmektedir. 7-11 yaş arası çocuklar ise, ebeveynlerinin izninin olması suretiyle refakatçi olmadan uçuş yapabilmektedir.

Bu yaş kısıtlaması bazı havayolu şirketlerince 7-13 arası olarak belirlenmiştir. Bu nedenle ilgili havayolu şirketinin çocuk yolcularla ilgili kurallarını incelemek gerekmektedir. Çocuğun tek başına yolculuk yapması halinde, ebeveynleri veya ebeveynleri tarafından yetkilendirilmiş kişi tarafından Refakatçisiz Çocuk Formu’nun doldurulması gerekmektedir. Bilat fiyatlarında bebek yolcular için %90’a varan indirimler yapılırken, çocuk yolcular için %25 oranında indirim sağlanmaktadır. Bununla birlikte 12 yaşın üzerinde olan çocuklar için standart tarife uygulanmaktadır. Rezervasyon yaptırma durumunda, çocuğun yaşı uçuş tarihinde olacağı yaşa göre seçilmelidir. Refakatsiz uçacak çocuk yolcular için rezervasyon yaptırma durumunda, rezervasyondan önce ilgili havayoluna bildirilmesi faydalı olacaktır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yolculuk yapmadan önce uçuş fırsatlarını araştırıp öyle yolculuk yaparak daha güvenli mutlu bir uçuş yapmaya hazır olanlar için ideal fiyatlarla ucuz uçak bilet avantajları sizleri bekliyor. Bilet4 olarak uygun fiyat avantajlarıyla uçak biletlerinden yararlanıp hem erken rezervasyon yaptırın hemde güvenilir bir uçuş sizleri bekliyor olsun. Uçak yolculuğu hakkında tüm detaylı bilgiler, uçak korkularınız dahil, bu korkuları yenmeye kadar bir çok yararlı uçak bilgileri sitemizde paylaşılmaktadır. Bu paylaşımlardan yararlanıp hem bilgi sahibi olup, hemde ucuz uçak biletlerinden yararlanmanız ümidiyle sitemiz hizmetinizdedir.