bilet4
alo uçak bileti

Başka ülkeye giderken Pasaport şart mı

Ülke dışı seferleri için uçak bileti alınması istendiğinde yanımızda mutlaka pasaport bulundurulmalıdır ve seyahat saatinden en az 2 saat önce kontuar alanında bulunmakta fayda vardır. Ayrıca nüfus cüzdanın da bulundurulması ve alınacak uçak biletindeki isimler ile aynı olması gerekmektedir. Bebek ve çocuklar da dahil olmak üzere kontuar alanındaki check-in işlemleri esnasında kimlik ibraz edilmemesi durumunda yolcuların uçağa geçmesine hiçbir şekilde izin verilmemektedir. Dış hat seferlerinde gidilmesi istenen ülke vize uygulaması yapıyor ise pasaport üzerinde geçerli vize bilgisi bulunmalıdır. Pasaport harçlarının düzenli olarak ödenmesine ve kullanım süresinin dolmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca birçok ülke vize uygulaması gerçekleştirirken 30 gün, 90 gün gibi sınırlı süreler için vize hakkı tanımaktadır. Dolayısıyla vize aldıktan sonra bu sürelerin geçmemesine önem verilmelidir.

Devlet memurları ve özel görevli kişilere verilen yeşil pasaportlarda herhangi bir vize alma işlemi uygulanmamaktadır. Bazı ülkelere girişlerde nüfus kağıdındaki fotoğrafın eski olması ve nüfus kağıdının yenilenme süresinin üzerinden uzun zaman geçmesi gibi nedenler ile sorunlar yaşanabilmektedir. Dolayısıyla nüfus kağıdı üzerindeki fotoğrafın son dönemlerde çekilmiş olmasına ve kısa süre yenilenmiş olmasına dikkat etmek doğru bir davranış olacaktır. Kıbrıs, Gürcistan Batum ve Ukrayna gibi noktalara alınacak biletlerde ülkeler arası yapılan anlaşmalar gereği pasaport istenmemektedir. Bu nedenle kimlik belgesi ile ilgili belirtilen hususlara daha çok dikkat etmek gerekir. Uçuşlarda bagaj hakkını kullanmak isteyen yolcular bilet alacakları havayolu şirketinin bagaj kurallarını okumalı ve ilgili bagaj hakkı sınırını aşmayacak şekilde hazırlık yapmalıdır.

Bagaj üzerine ad-soyad, adres ve telefon numarası bilgilerini içeren etiket yapıştırmak faydalı bir davranış olacaktır. Check in işlemlerinin hangi kontuardan yapılacağı ile ilgili havalimanı içerisindeki yolcu bilgilendirme noktalarından faydalanılabilir. Promosyon seferleri, ekonomi sınıfı ve business sınıfları ile ilgili havayolu şirketlerinin kurallarını öğrenmek gereklidir. Vize isteyen birçok ülke seyahat sigortasını zorunlu kılmaktadır ve dolayısıyla bununla ilgili evrakı bulundurmakta da yarar vardır. Vize istemeyen ülkelere giderken seyahat sigortası yaptırmak yaşanması muhtemel olayları karşı kişinin kendi sağlığı garanti altına alması adına önemli bir girişim olacaktır. Tüm bu hususlar dahilinde yurtdışına güvenli ve keyifli bir seyahat gerçekleştirmek mümkündür.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yolculuk yapmadan önce uçuş fırsatlarını araştırıp öyle yolculuk yaparak daha güvenli mutlu bir uçuş yapmaya hazır olanlar için ideal fiyatlarla ucuz uçak bilet avantajları sizleri bekliyor. Bilet4 olarak uygun fiyat avantajlarıyla uçak biletlerinden yararlanıp hem erken rezervasyon yaptırın hemde güvenilir bir uçuş sizleri bekliyor olsun. Uçak yolculuğu hakkında tüm detaylı bilgiler, uçak korkularınız dahil, bu korkuları yenmeye kadar bir çok yararlı uçak bilgileri sitemizde paylaşılmaktadır. Bu paylaşımlardan yararlanıp hem bilgi sahibi olup, hemde ucuz uçak biletlerinden yararlanmanız ümidiyle sitemiz hizmetinizdedir.